Zirtek - инструкции за употреба

Хранене

ИНСТРУКЦИЯ
(информация за специалисти)
за медицинска употреба на лекарството

Регистрационен номер:
Таблетки с покритие: P No. 014186/01;
Капки за перорално приложение: Р № 011930/01

Марка: Zirtek ®

Международно непатентно наименование: Цетиризин

Химично наименование: 2- (2- (4- (р-хлоро-алфа-фенилбензил) -1-пиперазин-ил) етокси) -оцетна киселина (като дихидрохлорид)

Лекарствена форма: таблетки с покритие; Капки за перорално приложение

композиция

Таблетки: активно вещество - цетиризин дихидрохлорид 10 mg. Помощни вещества: микрокристална целулоза, лактоза, колоиден силициев диоксид, магнезиев стеарат, хипромелоза, титанов диоксид, макрогол (полиетилен гликол) -400.

Капки за перорално приложение: активно вещество: цетиризин дихидрохлорид 10 mg / ml. Помощни вещества: глицерол, пропилен гликол, натриев захарин, метил парабензен, пропил парабензен, натриев ацетат, ледена оцетна киселина, пречистена вода.

Бели продълговати обвити таблетки. Всяка таблетка е разделена с маркировка и е обозначена от едната страна Y / Y.

Капки за орално приложение: Бистра, безцветна течност с миризма на оцетна киселина.

Фармакотерапевтична група: антиалергично лекарство (N1-блокер на хистаминови рецептори).

ATX код: R06AE07

Конкурентен хистаминов антагонист, метаболит на хидроксизин, блокира Н1-хистаминови рецептори. Той предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутичен и антиексудативен ефект. Той засяга „ранния“ зависим от хистамин стадий на алергични реакции, ограничава отделянето на възпалителни медиатори в „късния“ етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили и стабилизира мембраните на мастоцитите. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, намалява спазма на гладката мускулатура. Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека астма. Почти няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти. В терапевтичните дози той практически няма седативен ефект. Началото на ефекта след еднократна доза 10 mg цетиризин - 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите), продължава повече от 24 часа. На фона на курса на лечение толерантността към антихистаминовото действие на цетиризин не се развива. След прекратяване на лечението ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика Бързо се абсорбира от поглъщането. Максималната концентрация в серума се достига 1 час след перорално приложение. Храната не влияе върху пълнотата на абсорбцията, но удължава процеса на абсорбция с 1 час. 93% от цетиризин се свързват с протеини. Фармакокинетичните параметри на цетиризин са линейно зависими. Обем на разпределение - 0,5 l / kg. В малки количества се метаболизира в черния дроб чрез O-обезсоляване с образуването на фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокери на N1-хистаминови рецептори, метаболизирани в черния дроб с участието на системата на цитохром Р450). Не се натрупва. 2/3 от лекарството се екскретира непроменено от бъбреците, а около 10% - с изпражненията. Системен клирънс - 53 ml / min. Полуживотът е 7-10 часа, при деца 6-12 години - 6 часа, при деца 2-6 години - 5 часа, 6 месеца до 2 години - 3,1 часа. При пациенти в напреднала възраст полуживотът се увеличава с 50%, системният клирънс - с 40%. Почти не се отстранява по време на хемодиализа. Прониква в кърмата.

Показания

За възрастни и деца на 6 месеца и повече: лечение на симптоми на целогодишен и сезонен алергичен ринит и алергичен конюнктивит, като сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия; сенна хрема (сенна хрема); уртикария, включително хронична идиопатична уртикария, оток на Quincke; и други алергични дерматози, включително атопичен дерматит, придружен от сърбеж и обриви.

Противопоказания

Свръхчувствителност към някой от компонентите на лекарството или към хидроксизин. Бременност, кърмене. Деца под 6 месеца.

внимателно

Хронична бъбречна недостатъчност (умерена и тежка), напреднала възраст (възможно намаляване на гломерулната филтрация).

Дозировка и приложение

Възрастни и деца над 6 години: дневна доза - 10 mg (1 таблетка или 20 капки). Възрастни - 10 mg веднъж дневно; деца 5 mg 2 пъти на ден или 10 mg веднъж. Понякога начална доза от 5 mg може да бъде достатъчна за постигане на терапевтичен ефект..

При пациенти с бъбречна недостатъчност дозата се намалява в зависимост от креатининовия клирънс: с клирънс на креатинина от 30-49 ml / min - 5 mg веднъж дневно; при 10-29 ml / min - 5 mg всеки ден.

Сънливост, главоболие, сухота в устата; рядко - главоболие, замаяност, мигрена, диария, алергични реакции: ангиоедем, сърбеж, обрив, уртикария.

свръх доза

При прием на лекарството веднъж в доза над 50 mg могат да се наблюдават следните симптоми: сънливост, тревожност и повишена раздразнителност, задържане на урина, сухота в устата, запек, мидриаза, тахикардия. Ако се появят симптоми на предозиране, лекарството трябва да се прекрати, необходимо е да се изплакне стомаха, да се вземе активен въглен, незабавно се консултирайте с лекар.

Взаимодействие с други лекарства

Няма едно фармакокинетично взаимодействие и клиничен ефект при едновременно приложение с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизид. Когато се комбинира с теофилин в доза от 400 mg веднъж дневно, се отбелязва намаление на креатининовия клирънс с 16%. При едновременно приложение с макролиди и кетоконазол не се наблюдават промени в ЕКГ.

Когато се използва в терапевтични дози, не са получени данни за взаимодействие с алкохол (при концентрация на алкохол в кръвта 0,5 g / l). По-добре е обаче да се въздържате от пиене на алкохол по време на лечение с цетиризин..

Обективната количествена оценка на способността за шофиране на автомобил и работа с механизми не разкрива надеждно неблагоприятни ефекти при предписване на препоръчителната доза от 10 mg, въпреки това се препоръчва предпазливост.

Освободете формуляра

Таблетките с покритие в блистери от 7 или 10 таблетки са опаковани в един блистер с инструкции за употреба в картонена кутия.

Капки за перорално приложение: 10 ml или 20 ml от разтвора в тъмни стъклени бутилки (тип 3), запушени с пластмасов капак, оборудван със система за защита на детето. Бутилката е снабдена с капачка за капкомер, изработена от бял полиетилен с ниска плътност. Бутилката заедно с инструкциите за употреба се поставя в картонена кутия.

Условия за съхранение

Таблетки с покритие: на сухо място при температура под 25 ° С.

Капки за перорално приложение: при температура, която не надвишава 25 ° C.

Да се ​​пази извън обсега на деца.

Срок на годност

Таблетки с покритие: 5 години.

Капки за перорално приложение: 5 години.

Не приемайте след изтичане на срока на годност.

Условия за ваканция в аптеката

Таблетки с покритие: "YUSB Farshim S.A.",

Индустриална зона Planchey, Chmen de Croix Blanche 10,

CH-1630 Bulle - Швейцария.

Капки за перорално приложение: "YUSB Pharma S.p.A.",

Via Pralha 15, I-10044 Пианеца (Торино) - Италия.

Представителство в Руската федерация / Организация, приемаща рекламации

Zirtec® (10 mg / ml)

Инструкция за употреба

  • Руски
  • қазақша

Търговско наименование

Международно непатентовано име

Доза от

Капки за перорално приложение 10 mg / ml, 10 ml

композиция

1 ml капки за орално приложение съдържат

активно вещество - цетиризин дихидрохлорид 10 mg,

помощни вещества: глицерин, пропилен гликол, метил парахидроксибензоат, пропил парахидроксибензоат, натриев захарин, натриев ацетат, ледена оцетна киселина, пречистена вода.

описание

Бистра, безцветна течност с миризма на оцетна киселина.

Фармакотерапевтична група

Антихистамини със системно действие. Производни на пиперазин. Цетиризин.

ATX код R06AE07

Фармакологични свойства

Фармакокинетика

Равновесната максимална плазмена концентрация е около 300 ng / ml и се постига след 1,0 ± 0,5 часа. Цетиризин не се натрупва с последваща дневна доза от 10 mg за 10 дни.

При доброволците фармакокинетичните параметри (Cmax и AUC) и разпределението са неномални по своя характер.

Степента на абсорбция на цетиризин не намалява с приема на храна, въпреки че скоростта на абсорбция намалява. Бионаличността е подобна, когато се използва цетиризин под формата на капки за орално приложение, капсули или таблетки.

Потвърденият обем на разпределение е 0,50 l / kg. Свързването на цетиризин с плазмените протеини е 93 ± 0,3%. Цетиризинът не влияе върху свързването на варфарин с протеините. Цетиризинът не се подлага на силно изразен предсистемен метаболизъм. Приблизително две трети от дозата се екскретира непроменена с урината..

Крайният полуживот е около 10 часа.

Цетиризинът демонстрира линейна кинетика в границите от 5 до 60 mg.

Пациенти в напреднала възраст

След перорално приложение на еднократна доза от 10 mg полуживотът при 16 пациенти в напреднала възраст в сравнение с нормалните индивиди се увеличава с около 50%, а клирънсът намалява с 40%. Установено е, че намалената абсорбция на цетиризин при възрастни доброволци е свързана с понижена бъбречна функция..

Полуживотът на цетиризин е около 6 часа.

Пациенти с нарушена бъбречна функция

При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (креатининов клирънс [CC]> 40 ml / min) фармакокинетиката на лекарството е подобна на фармакокинетиката на здрави доброволци. При умерена бъбречна недостатъчност елиминационният полуживот се увеличава 3 пъти, а клирънсът намалява със 70% в сравнение с нормалните доброволци.

Zirtek

композиция

Съставът на всяка таблетка от 10 mg включва активното вещество цетиризин дихидрохлорид и помощни съставки:

  • 37 mg микроцелулоза;
  • 66,4 mg лактоза монохидрат;
  • 0,6 mg колоиден силициев диоксид;
  • 1,25 mg магнезиев стеарат.

Филмната мембрана се състои от 1.078 mg титанов диоксид, 2.156 mg хипромелоза и 3.45 mg макрогол 400.

1 ml капки съдържа активното вещество в количество от 10 mg и помощни вещества:

  • 250 mg глицерол;
  • 350 mg пропилен гликол;
  • 10 mg натриев захаринат;
  • 1,35 mg метилпарабензен;
  • 0,15 mg пропил парабезол;
  • 10 mg натриев ацетат;
  • 0,53 mg оцетна киселина;
  • до 1 мл пречистена вода.

Освободете формуляра

Лекарството се предлага в две фармакологични форми:

  • Таблетки с покритие. Това са бели продълговати таблетки, с изпъкнали повърхности, с риск от едната страна и гравирана буква "Y" от двете страни от рисковете. 7 или 10 таблетки се поставят в блистер; 1 блистер (7 или 10 таблетки) или 2 блистера (10 таблетки) се поставят в картонена опаковка.
  • Капки Зиртек. Външно е бистра течност, без цвят. Миризмата на оцетна киселина е характерна. Течността се излива в 10 или 20 ml във флакони от тъмно стъкло, плътно запушени. В картонен пакет, в допълнение към бутилката, се поставя капачка за капкомер.

фармакологичен ефект

Лекарството има антихистаминен ефект, затова се приема, за да се отървете от алергии..

Фармакодинамика и фармакокинетика

Фармакодинамика

Цетиризин, активната съставка на Zyrtec, е конкурентен хистаминов антагонист. Ефектът му се дължи на способността да блокира Н1-хистаминовите рецептори.

Клинични прояви на действието на цетиризин:

  • сърбежът се облекчава;
  • количеството на ексудата намалява;
  • скоростта на миграция на кръвните клетки намалява, които се характеризират с участие в алергични реакции (еозинофили, неутрофили и базофили);
  • мембраните на мастоцитите се стабилизират;
  • пропускливостта на малките съдове намалява;
  • спазмите на гладката мускулатура се отстраняват;
  • предотвратява се оток на тъканите;
  • кожната реакция към определени алергени се елиминира (с въвеждането на специфични антигени или хистамин, охлаждане на кожата);
  • с леки стадии на бронхиална астма, тежестта на индуцираната от хистамин бронхоконстрикция намалява.

Фармакокинетика

След приемане на лекарството през устата, той се абсорбира бързо от храносмилателния тракт в кръвта и се свързва с плазмените протеини с приблизително 93%. При едновременна употреба с храна скоростта на абсорбция става по-ниска, но обемът на абсорбираното вещество не се променя.

Ефектът се проявява 20-60 минути след еднократна доза и продължава повече от ден. Максималната плазмена концентрация се достига 1-1,5 часа след прилагане.

Метаболизмът се осъществява чрез O-деалкилиране. Полученият метаболит няма фармакологична активност..

Полуживотът на елиминиране от организма зависи от възрастта:

  • при възрастни трае 10 часа;
  • при деца 6-12 години - 6 часа;
  • на възраст 2-6 години - 5 часа;
  • при деца от шест месеца до 2 години - 3,1 часа.

2/3 от приетата доза се екскретира непроменена от бъбреците. Черният дроб също играе значителна роля в елиминирането на лекарството. Следователно при хронични чернодробни заболявания елиминационният полуживот се увеличава с един и половина пъти, а при средна степен на бъбречна недостатъчност - с 3 пъти.

Показания за употреба

Лекарството може да се предписва при следните състояния:

Противопоказания

Противопоказания за употреба на Zirtek:

  • прекомерна чувствителност към която и да е съставка в лекарството, индивидуална непоносимост;
  • тежка бъбречна недостатъчност;
  • периоди на бременност и кърмене;
  • деца до шест месеца.

С повишено внимание лекарството се предписва при такива състояния:

  • умерена хронична бъбречна недостатъчност;
  • напреднала възраст;
  • епилепсия, повишена конвулсивна готовност;
  • наличието на фактори, предразполагащи към задържане на урина.

Допълнителни противопоказания за таблетки Zyrtec:

  • непоносимост към галактоза;
  • синдром на малабсорбция, по-специално глюкоза-галактоза;
  • под 6 години.

Странични ефекти

Страничните ефекти на Zirtek могат да бъдат разделени на такива, които се появяват често (най-малко 1 от 10 души, приемащи лекарството), често (1 от 10-100), рядко (1 от 100-1000), рядко (1 от 1000- 10 000), много рядко (по-рядко от един на 10 000).

Често наблюдавани такива странични ефекти:

Често се появяват такива нежелани реакции:

Нежелани лекарствени реакции, които са редки:

Много рядко има такива последствия от лечението с Zirtek:

Подобни реакции също могат да се наблюдават (няма данни колко често се проявяват):

  • повишен апетит;
  • задържане на урина;
  • световъртеж;
  • самоубийствени идеи;
  • увреждане на паметта, дори преди амнезия.

Инструкции за употреба Zyrtec (Метод и дозировка)

Дозировката зависи от възрастта на пациента. Състоянието на организма, като наличието и степента на бъбречна недостатъчност, също се взема предвид..

В повечето случаи дневната доза се приема наведнъж. Начин на употреба - вътре (и за двете форми).

Броят на дните за приемане на лекарството се определя от лекуващия лекар, като се вземе предвид диагнозата и тежестта на алергичната реакция.

Капки Zirtek, инструкции за употреба

Дозировка на лекарството на капки, в зависимост от възрастта:

  • възрастни и деца над 6 години се предписват 10 капки от лекарството като начална доза, след това се увеличава до 20 капки, ако е необходимо;
  • показани са деца под 6 години, но по-големи от 2 години, като приемат 5 капки два пъти на ден или 10 капки наведнъж;
  • на възраст от една до две приемайте по 5 капки 1-2 пъти на ден;
  • капки за деца от шест месеца до година се предписват в доза от 5 капки;
  • за пациенти с чернодробна недостатъчност дозировката се избира, като се взема предвид креатининовия клирънс. Ако е дете, теглото му също се взема предвид при коригиране на дозата..

Zirtek таблетки, инструкции за употреба

Дозировката на таблетките се изчислява по подобен начин:

  • възрастни и деца от 6 години - от половин таблетка (начална доза), възможно е дозата да се увеличи до таблетки на ден;
  • до 6-годишна възраст не се предписва лекарство под формата на таблетки.

Инструкции за употреба Zirtek за деца

Резюме на лекарството, предоставено от производителя, показва, че за лечение на педиатрични пациенти се използват само капки Zyrtec. В този случай капки се дозират при деца в зависимост от възрастта.

Дозировка за деца:

  • 5 капки на възраст от 6 месеца до една година;
  • 5 капки 1-2 пъти - от 1 до 2 години;
  • 10 капки дневно наведнъж или разделени на две дози - от 2 до 6 години;
  • на по-големите деца се предписва същата доза като на възрастните.

Как да приемате капки за деца е малко по-различно от начина, по който се използва за възрастни. Децата могат да приемат капки като сироп (вътре, като се разрежда с вода малко), но до една година Zyrtec може да се предпише като капки в носа. В този случай те се накапват на капки във всяка ноздра, след като са почистени.

Лечението продължава, докато симптомите на алергия не престанат.

свръх доза

Предозирането се случва с единична доза от лекарството в доза, няколко пъти по-висока от дневната.

Симптоми, характерни за прием на около 50 mg от лекарството (5 таблетки или 100 капки):

Ако е приета по-висока от обичайната доза, незабавно изплакнете стомаха или предизвикайте повръщане. Може да се даде и активен въглен. Няма специфичен антидот, следователно е възможно само симптоматично лечение. Хемодиализата в случай на предозиране е неефективна.

взаимодействие

Взаимодействие на Zirtek с други лекарства:

  • с Тиофилин - общият клирънс на цетиризин се намалява с 16%;
  • с Ritonavir AUC на цетиризин се увеличава с 40%, а Ritanovir намалява с 11%;
  • със Зопиклон, Бупрепорфин - взаимно засилват ефекта един на друг, което се проявява в депресията на централната нервна система;
  • с Диазепам - взаимно засилват ефекта върху нервната система, в резултат на което функционирането му се влошава, скоростта на реакцията се намалява.

Условия за продажба

Условия за съхранение

Да се ​​пази извън обсега на деца..

Срок на годност

специални инструкции

Трябва да се внимава особено при предписването на лекарството на хора с фактори, предразполагащи към задържане на урина (увреждане на гръбначния мозък, хиперплазия на простатата), тъй като цетиризин увеличава вероятността от това усложнение.

Препоръчва се да се избягва управление на транспорта и дейности, които изискват висока концентрация на внимание и висока степен на реакция по време на лечението..

Не трябва да предписвате лекарството на деца под 1-годишна възраст, които са в група с висок риск от развитие на синдром на внезапна смърт (със сънна апнея, пушеща майка или бавачка, недоносени деца и др.).

За деца

Zirtek за деца се използва много широко. Прегледите на Zirtek на капки за деца показват, че ако се използва според инструкциите, ефектът ще бъде голям, а рискът от нежелани последствия е минимален.

Новородено

Противопоказано е да се предписва лекарство за бебета на възраст под 6 месеца.

С алкохол

Нежелателно е комбинирането на алкохол и Zirtek, тъй като алкохолът увеличава риска от инхибиране на активността на централната нервна система.

Zirtek по време на бременност и кърмене

Проучванията за ефектите от приема на лекарства по време на бременност са правени само върху животни. Не са открити ефекти върху развитието на плода и бременността. Но поради липса на информация за безопасност за човешкия плод, на бременните жени не се предписва лекарство.

Цетиризин, активното вещество, когато жената приема лекарството по време на кърмене, се екскретира в кърмата. Ето защо, ако лекарят предпише това лекарство, той трябва да предупреди за необходимостта от спиране на храненето за периода на лечение.

Zirtek срещу псориазис за деца и възрастни

Псориазисът е сериозно заболяване, което не може да се излекува, но развитието му може да бъде спряно. Цял комплекс от различни терапевтични мерки помага за това. Важна роля се дава на антихистамини, които помагат много добре в периода на обостряне на псориазис. Едно от такива ефективни средства е лекарството Zirtek.

Zirtek за деца

Псориазисът може да засегне не само възрастни, но и деца. Тяхната болест се проявява под формата на:

  • Обрив по бузите и тялото;
  • Пилинг на кожата;
  • Зачервяване на кожата;
  • Пелена обрив, сърбеж и др..

При децата псориазисът може да възникне в резултат на генетично предразположение, отслабване на имунната защита, стрес (преходен период - детска градина, училище) и др..

Специално за малки пациенти е разработено лекарството Zyrtec под формата на капки. Инструментът е предназначен за лечение на проблеми като:

  1. Целогодишен алергичен ринит;
  2. Сезонен алергичен ринит;
  3. Алергичен конюнктивит;
  4. Хронична идиопатична уртикария;
  5. Симптоми на псориазис.

Дозировка на употребата на капки, начин на приложение

За по-голяма яснота по-долу е дадена таблица, от която можете да разберете в каква дозировка да давате лекарството Zyrtec под формата на капки:

Детска възрастБроят на капки (в mg)Коротка употреба (брой пъти на ден)
6-12 месецапет1
1-6 годинипет2
6-12 годинидесет2
Над 12 години201

Функции на приложението

Забранено е даването на капки неразреден. Необходимо е да ги капете в супена лъжица и след това да се разтварят във вода. Съотношението на капки и вода трябва да бъде 1: 1. Лечебният разтвор трябва да се приема прясно приготвен, забранено е да го готвите предварително.

Капки Zirtek за деца на възраст от шест месеца до една година трябва да бъдат съгласувани с лекар.

Zirtek таблетки за възрастни и деца

Лекарството Zirtek в таблетна форма трябва да се приема от възрастни по 1 таблетка 1 път на ден. Ако говорим за пациенти в напреднала възраст, тогава те също трябва да се придържат към тази дозировка. Не е необходимо да намаляват дозировката.

Ако пациентът страда от бъбречна недостатъчност, тогава схемата на дозиране на таблетките Zirtek трябва да се коригира с лекуващия лекар. Факт е, че лекарството се отделя от бъбреците, така че за да не ги натоварва, лекарят ще трябва да коригира схемата на приемане на антихистамина.

Пациентите с нарушена чернодробна функция не се нуждаят от коригиране на режима на приемлив прием на таблетки Zyrtec.

Таблетките Zirtek под формата на таблетки са по-евтини, отколкото под формата на капки. Затова много родители се интересуват от въпроса: „Възможно ли е да се дава на децата това лекарство?“. Да, можете, но само от 6 години. Дозировката на таблетките в този случай трябва да бъде следната:

  1. Деца на 6-12 години трябва да се пият по 1/2 хапче 2 пъти на ден;
  2. Деца над 12 години - по 1 таблетка веднъж дневно.

Употребата на Zirtek по време на бременност и кърмене

Zirtek е многократно тестван и изследван. По време на следващия анализ на лекарството е установено, че той не влияе неблагоприятно върху развитието на плода, по време на бременност или на процеса на раждане. Тези проучвания обаче са проведени върху животни и не са провеждани клинични изпитвания за употребата на това лекарство при бременни жени. С оглед на това приемането на Zyrtec по време на бременност не се препоръчва..

Предимства на Zirtec

Капки и таблетки Zyrtec се препоръчват от много алерголози, защото:

  • Лекарството е подходящо за деца от 6 месеца;
  • Производителят е разработил инструмент за цялото семейство: под формата на капки и таблетки;
  • Лекарството и в двете форми на освобождаване не съдържа захар и оцветители;
  • Има бърз резултат - симптомите на алергия изчезват няколко минути след приема на лекарството;
  • Има продължителен резултат - помага на човек да забрави за симптомите на псориазис за целия ден;
  • Той има ниска цена (цената на таблет за един ден от приемането е само 20 рубли);
  • Лекарството е широко достъпно лекарство - Zyrtec се продава в почти всички аптеки в страната;
  • Zirtek е лидер сред антихистамините, предписани от алерголози и педиатри (данни за 2017 г.). Изследването е проведено от независимата компания Ipsos Comcon LLC в големите градове на Русия.

Аналозите на Zirtek

В аптеките можете да намерите много лекарства-аналози на Zirtek. Сред тях са такива таблетки: "Цетрин", "Цетиризин", "Цинцет", "Зодак" и други.

Зиртек или Зодак?

Активното вещество и в двете агенти е едно и също - цетиризин хидрохлорид. Спомагателните компоненти са малко по-различни, но в единия и във втория препарат няма захар и оцветители. Можете да определите кое лекарство е по-добро от следните заключения:

  1. Zyrtec е оригинално лекарство, а Zodak е генерик. Зиртек се подложи на по-строги медицински изследвания, премина още тестове. И действието на идентичното му развитие не е практически проучено..
  2. Zirtek е по-скъп. И така, за 30 броя таблетки Zodak трябва да платите около 250 рубли, а само за 20 таблетки Zirtek трябва да дадете колкото 400 рубли.
  3. Zodak се предписва само от 1 година, докато Zirtek може да се приема на бебета от шест месеца (според показанията на лекаря).

Невъзможно е да се каже кое от двете лекарства е по-добро. Всеки има своите плюсове и минуси. Искам да отбележа само факта, че често алерголозите или педиатрите предоставят на пациентите правото на избор. И двете лекарства се понасят добре от пациентите, не пристрастяват, страничните ефекти са и при двете лекарства.

цена

Цената на антихистамина Zirtek зависи от формата на лекарството, обема на бутилката или броя на таблетките в опаковката:

  • Zyrtec на капки, обемът на бутилката е 10 ml при цена 300 - 350 рубли;
  • Таблетки Zirtek, 7 хапчета на опаковка на цена от 200 - 230 рубли;
  • Таблетки Zirtek, 20 хапчета на опаковка на цена от 400 - 420 рубли.

Говорейки за лекарството под формата на таблетки, е по-изгодно да закупите по-голям обем Zirtek. Тогава цената на един таблет ще бъде около 20 рубли, а ако закупите Zirtek в пакет от 7 хапчета, тогава цената на един таблет ще бъде 30 рубли. Разликата е 10 рубли на хапче.

Zirtek - официални инструкции за употреба

Форми за състав и освобождаване

Zyrtec се предлага в две форми:

  • хапчета;
  • капки за перорално приложение.

Филмираните таблетки съдържат 10 mg цетиризин хидрохлорид. Също така в тях има помощни вещества:

  • микрокристалната целулоза е общ структурен елемент и стабилизатор, който присъства в повечето таблетки;
  • лактоза монохидрат (млечна захар) - често се използва като таблетно помощно средство и подсладител;
  • колоиден силициев диоксид - използва се като пълнител за таблетки, използва се и като ентеросорбент, не се разтваря във вода;
  • магнезиев стеарат (добавка E572) - неразтворим във вода, но разтворим в мазнини и алкохоли, един от обичайните помощни вещества за лекарства.

Черупката се състои от:

  • хипромелоза;
  • титанов диоксид;
  • макрогол-400.

Капки Zirtec за перорално приложение съдържа 10 mg цетиризин хидрохлорид в 1 ml. Помощни вещества за тази форма:

  • глицерол или глицерин (добавка Е422), сладка, гъста, безцветна течност, използвана във фармацевтичната, козметичната, хранителната и други индустрии като основа за лекарствени форми, стабилизатор и емулгатор;
  • пропилен гликол (добавка E1520) е сладка вискозна течност, в която органичните вещества се разтварят добре, в допълнение, той задържа влагата;
  • натриев захарин (добавка E954) - изкуствен подсладител, когато се използва в количество от 5 mg на kg телесно тегло на ден, той е безопасен;
  • метил парабензен - консервант, предназначен да увеличи срока на годност на лекарството;
  • пропил парабензен е консервант;
  • натриев ацетат (добавка Е262) - консервант, натриева сол на оцетна киселина, се използва за създаване и поддържане на необходимата киселинност на средата;
  • ледена оцетна киселина (добавка Е260) - представлява разредена оцетна киселина или трапезен оцет (във фармацевтичната индустрия е обичайно да се посочва изходното вещество);
  • пречистена вода.

Капки Zirtek са удобни за деца

Описание на лекарството Zirtec

Zyrtec (Zyrtec) е антиалергично лекарство. Активната му съставка е цетиризин (Цетиризин), антихистамин от второ поколение. Цетиризинът няма седативен ефект: при нормална чувствителност към него и спазване на дозировката не предизвиква сънливост или намаляване на скоростта на реакцията. Бързо се абсорбира, когато се приема перорално и започва да действа след около 20-60 минути.

Механизъм на действие

Механизмът на действие на цетиризин се основава на конкуренция с хистамин и блокиращ Н1-рецептори. Това означава, че хистаминът, който причинява по-голямата част от алергичните реакции, не може да контактува с рецепторите. Съответно, прояви на алергии, като оток, сърбеж, обрив, не се развиват, значително омекотяват или напълно изчезват. В допълнение, цетиризинът отпуска гладката мускулатура на кръвоносните съдове и бронхите, което определя неговата ефективност при лек бронхоспазъм.

Как да дадете на детето си лекарство, за да избегне негативни реакции

По правило лекарството се понася добре. Въпреки това, не се изключва развитието на странични ефекти. Ако капките се приемат за дълъг период или в доза, превишаваща препоръчителната, могат да се наблюдават следните симптоми:

  • главоболие, замаяност, сънливост;
  • суха уста
  • Оток на Quincke, сърбеж, обрив, уртикария;
  • раздразнителност, тревожност;
  • нестабилност на изпражненията, задържане на урина;
  • чревен дискомфорт, рядко незначителна болка.

Родителите трябва да разберат, че дозата, превишаваща препоръчителната, може да причини седативен ефект и инхибиране на реакцията. Отрицателните прояви на тялото се елиминират при спиране на лекарствата. В случай на сериозно предозиране е необходимо да се обади на линейка и да се даде на бебето активен въглен. Въпросът колко капки Zirtek да даде на детето трябва да бъде съгласуван с лекуващия лекар.

Странични ефекти

Както повечето лекарства, Zyrtec има странични ефекти. При вземането на решение за употребата на това лекарство е необходимо да се вземе предвид тяхната честота и лични характеристики. Така че, при повишена чувствителност към антихистамини, много вероятно е появата на такъв рядък страничен ефект като сънливост, макар и в по-малка степен, отколкото при прием на антихистамини от първо поколение.

Ако има причина да се подозира възможността за опасни странични ефекти, е необходимо да се консултирате с лекар дали да приемате това лекарство и в какви дози. Ако възникнат, лекарят, след като научи за това, ще предложи да се намали дозировката или да се замени лекарството с лек с друго активно вещество.

Следните нежелани реакции са известни при Zirtec:

  • чести (повече от 1 случай на 100, по-малко от 1 на 10):
    • суха уста
    • ринит, фарингит;
    • главоболие, виене на свят;
  • рядко (повече от 1 случай от 1000, но по-малко от 1 от 100):
    • умора, сънливост;
    • възбуждане;
    • парестезия - усещания за изтръпване, парене или гъши бери;
    • стомашни болки;
    • диария;
    • обрив;
    • астения - усещане за слабост;
  • редки (повече от 1 случай от 10 000, по-малко от 1 на 1000):
    • свръхчувствителност към лекарството;
    • крампи
    • агресия;
    • объркване на съзнанието;
    • депресия;
    • халюцинации;
    • нарушения на съня;
    • тахикардия - повишена сърдечна честота;
    • качване на тегло;
    • промени в активността на чернодробните ензими;
    • уртикария;
    • подуване на крайниците;
  • много редки (по-малко от 1 на 10 000):
    • анафилактичен шок;
    • извращения на вкуса;
    • дискинезия, тик - неволни движения на мускулите;
    • дистония - понижен мускулен тонус;
    • припадъци;
    • тремор - треперене в пръстите;
    • замъглено зрение;
    • нистагъм - бързи неволни колебания на очите;
    • затруднено уриниране или неговата невъзможност;
    • енуреза - инконтиненция на урина;
    • тромбоцитопения - намаляване на броя на тромбоцитите в кръвта;
    • Оток на Quincke;
    • персистиращ еритем - червеникави папули (везикули с течност) по кожата;
  • с неизвестна честота на проявление (няма достатъчно данни, за да го определи):
    • увреждане на паметта, амнезия;
    • самоубийствени мисли;
    • световъртеж - усещане за наклон, въртене или падане, може да бъде придружено от гадене, нарушение на слуха, изпотяване;
    • задържане на урина;
    • повишен апетит.

Приложение

"Zirtek" - капки за деца (инструкцията напълно потвърждава това), които се предписват за лечение на целогодишен и сезонен ринит, конюнктивит, дерматит, причинени от алергични дразнители. В допълнение, инструментът помага да се отървете от ангиоедем и уртикария, които протичат в хронична и идиопатична форма.

Лекарството се използва при лечение на дерматози, които са придружени от силен сърбеж и обриви, сенна хрема, бронхиална астма, кихане, сълзене, запушване на носа. Капките се предписват за деца над шест месеца..

Противопоказания

Не се предписват антиалергични капки:

  • по време на бременност и кърмене;
  • деца под 6 месеца;
  • с прекомерна чувствителност към основния компонент на лекарството или към хидроксизин.

С изключително внимание се предписва антихистамин за пациенти в напреднала възраст, поради високата вероятност от намаляване на скоростта на гломерулна филтрация.

свръх доза

Когато приемате лекарство в доза над 50 mg, вероятността от редица патологични признаци е висока:

  • затруднение по време на процеса на уриниране;
  • мидриаза;
  • прекомерна раздразнителност и тревожност;
  • усещане за сухота в устната кухина;
  • летаргия;
  • нарушение на храносмилателния тракт (запек);
  • тахикардия.

Ако има признаци на предозиране, се препоръчва незабавно да спрете приема на лекарството, да проведете процедурата за промиване на стомаха, последвана от прилагането на ентеросорбенти.

Нежелани реакции

Капките Zirtek се понасят добре както от възрастни, така и от деца, много положителни отзиви говорят за това. Но, както всяко лекарство, появата на нежелани реакции не е изключено

За да избегнете усложнения по време на лечението, трябва да обърнете внимание на редица възможни нарушения

На фона на приема на лекарството могат да се наблюдават такива реакции:

  1. ЦНС: летаргия, главоболие; много рядко се диагностицира мигрена или силно замаяност;
  2. Стомашно-чревен тракт: сухота в устата, диария;
  3. Алергия: обрив по кожата, уртикария, силен сърбеж, ангиоедем.

специални инструкции

По време на употребата на лекарството в препоръчителната дозировка ефектът на алкохола върху организма не се увеличава (с ниво на алкохол в кръвта по-малко от 0,5 g / l). Не злоупотребявайте с алкохола, докато приемате антихистамини.

При спазване на терапевтична доза от лекарството (10 mg) не е установен ефект върху психомоторната реакция.

(2 гласа, средно: 5 от 5)

Алергичните заболявания (според информацията, публикувана от Световната здравна организация) са сред най-често срещаните заболявания, диагностицирани в развитите страни. Статистиката потвърждава, че броят на страдащите от алергии непрекъснато нараства, особено сред децата. Ако се установи, че детето има такава непоносимост, е необходимо незабавно да започне лечение, в противен случай заболяването ще се увеличи и скоро ще се трансформира от лека алергия в тежка форма на бронхиална астма. Основните клинични признаци на заболяването са копривна треска, кихане, хрема, сълзене, зачервяване на кожата и склерата. При младите пациенти персистиращото възпаление прогресира, което се причинява от навлизането на алергени в тялото.

Съвременният фармакологичен препарат Zirtek за деца (капки) активно инхибира ранната фаза на алергична реакция, предотвратявайки развитието на болестта и улеснява нейното протичане. Въпреки факта, че лекарството е ново поколение антихистамини, то трябва да се предписва след професионална медицинска помощ.

Как да приемате капки Zyrtec за възрастни

Възрастните се препоръчват да приемат доза Zirtek в обем от 10 mg, приета еднократно.

Доста често доза 5 mg може да бъде достатъчна за постигане на очаквания терапевтичен ефект..

Характеристики на приложение при бъбречна недостатъчност

Ако е необходимо да се приема лекарството при пациенти с нарушена бъбречна функция, се препоръчва да се коригира дневната доза, като се вземе предвид креатинният клирънс (CC).

Ако QC е от 30 до 49 ml / min, се препоръчва да се използват капки с доза от 5 mg веднъж на ден.

При CC стойност от 10 до 29 ml / min е необходимо да се приемат 5 mg от лекарството на всеки 48 часа.

Ефективност на приложението

Според медицински изследвания препаратът Zirtek показва висока ефективност при лечението на различни алергични заболявания. Колко капки (дете от 6 месеца до 14 години) трябва да се предписват за лечение на представените заболявания, определя лекарят. Ефективен за употреба в следните случаи:

  • хроничен и сезонен конюнктивит, причинен от алергична реакция, включително конюнктивална хиперемия, сълзене;
  • ринит (хроничен и сезонен), сърбеж на носа, кихане, ринорея;
  • алергичен дерматит;
  • уртикария;
  • сенна хрема;
  • ангиоедем;
  • атопична астма;
  • сезонна треска.

Капките имат ниска ефективност при тежка бронхиална астма, неалергичен конюнктивит, ринит, треска.

Начин на приложение на Zirtek

Zyrtec се приема 1-2 пъти на ден. Таблетките се отмиват с чаша вода, а капките предварително се разтварят в малко количество вода. Употребата на това лекарство по време на хранене, малко преди или непосредствено след него забавя абсорбцията на цетиризин. Но ако е необходимо, това може да се направи, защото храната не влияе върху пълнотата на асимилация на лекарството.

Обикновено необходимото количество лекарство се капва в лъжица с вода и се приема перорално

С еднократна доза лекарството продължава да действа повече от 24 часа. С курс на лечение ефектът продължава три дни след прекратяване на лекарството.

Таблетките Zirtek са разрешени за деца от 6 години и възрастни. Капки Zirtek са подходящи за лечение на алергии при деца от 1 година.

Аналози

Аналозите на Zirtek се разделят на препарати с подобно активно вещество или проявяват ефект. Таблицата по-долу показва лекарства от двете групи.

Zirtek - лекарство за алергия от второ поколение

Броят на хората, страдащи от алергични заболявания, непрекъснато расте. Тази тенденция се наблюдава при пациенти от всички възрасти, дори при бебета от първите месеци от живота. Следователно, спешният въпрос е изборът на лекарства, които могат да премахнат негативните симптоми за кратко време и в същото време да имат минимум противопоказания и странични ефекти. Zirtek е едно от лекарствата за алергия, често препоръчвани от лекарите..

Принципът на лекарството

Когато алерген навлезе в лигавиците или кожата, тялото го разпознава като агресивно чуждо вещество и предприема спешни мерки. Настъпва освобождаването на хистаминовото съединение и неговият контакт с Н1 рецепторите, разположени на повърхността на клетките. В резултат на това се развиват характерните симптоми на алергия - кихане, кашлица, носна слуз, сърбеж и др..

Основното активно вещество на лекарството Zirtec е цетиризин хидрохлорид. Лекарството принадлежи към второто поколение антихистамини. Той е блокер на експресирани рецептори (Н1), благодарение на който ефективно премахва алергичните симптоми, има антиексудативен, антипрутичен ефект. Също така елиминира бронхоспазма, ако човек страда от бронхиална астма..

Показания

Това лекарство за алергия се препоръчва за бебета от 6-месечна възраст и възрастни. Действието му започва 20-30 минути след прилагане. Нивото на концентрация в кръвта достига максимум за един час. Полуживотът на активното вещество от организма е 8-10 часа. Толерантността към антихистамини не се развива. След спиране на терапията ефектът от медикамента продължава до 3 дни. Не пристрастява, следователно е разрешена дългосрочната му употреба, не се натрупва в черния дроб.

Zyrtec е предписан за:

  • сенна хрема;
  • алергии към лекарства и храни;
  • уртикария;
  • алергичен ринит (траен сезонно или целогодишно);
  • постоянен или сезонен конюнктивит, имащ алергичен характер;
  • дерматози, които са придружени от обриви и сърбеж;
  • Оток на Quincke.

Форми за освобождаване

Аптеките продават хапчета и капки. Пакетът съдържа 7 или 10 таблетки. Те са с бял цвят, във всеки от тях има 10 mg цетиризин хидрохлорид, което обикновено е препоръчителната доза на лекарството за възрастни. Не е необходимо таблетката да се раздробява, тя се поглъща цяла и се измива с вода. Ако е предписана доза от 5 mg, таблетката се разпада на 2 части по протежение на лентата на повърхността.

Капките са безцветни, имат лека миризма на оцет. Опаковани в бутилки от тъмно стъкло с обем 10 и 20 мл. 1 ml от продукта съдържа 10 mg от активното съединение. В него няма алкохол, сорбитол, агресивни добавки. Лекарството се приема неразреден. Ако миризмата и вкусът не се понасят добре, се разрешава да се добави малко вода в течността.

Правила за прием

Продължителността на курса на терапия се определя от лекаря. Обикновено това е седмица и половина. Лекарството се приема най-добре вечер, преди лягане, тъй като по това време се отделя по-голямо количество хистамин. Ако се препоръчва двойна доза, тогава оптималното време е сутрин и вечер. Преди приеми е необходима почивка от 12 часа. Нежелателно е да приемате лекарството час преди и след хранене, тъй като усвояването му се забавя, което означава, че желаният антиалергичен ефект ще настъпи по-късно.

За деца от 6 месеца до 6 години е препоръчително да се предписват капки. Отглеждат се в кърма или бебешка формула и се дават преди хранене. Необходимо е да се обърне внимание на благосъстоянието на детето: ако има летаргия, сънливост, задух, тогава трябва незабавно да спрете лечението и да покажете бебето на лекаря. Някои педиатри съветват да не се дава лекарството вътре, а да се насажда по 1 капка в носните проходи два пъти на ден. Смята се, че тогава вероятността от нежелани последствия е по-малка, а дозата е достатъчна за облекчаване на алергичните симптоми. Понякога лекарството се препоръчва за профилактика преди ваксинация (ако по-рано детето е имало склонност към алергии).

  • възрастни и деца от 6 години - 10 mg (1 таблетка или 20 капки) на ден. Децата могат да приемат 5 mg (½ таблетки или 10 капки) два пъти на ден;
  • кърмачета от 6 месеца до година - 5 капки (2,5 mg) дневно;
  • бебета от една година до 2 години - 5 капки (2,5 mg) два пъти дневно;
  • деца от 2 до 6 години - 5 mg (10 капки) веднъж или 5 капки (2,5 mg) два пъти на ден.

За профилактика обикновено се препоръчва доза от 5 mg дневно. Ако са предписани тестове за алергия, е необходимо да спрете приема на лекарството 3 дни преди процедурата. В противен случай получените данни може да са неверни. Когато пациентът страда от сезонни алергии, често препоръчват курсове на терапия от 20-25 дни, докато между тях е необходимо да се правят почивки от 2-3 седмици.

Инструкциите за употреба предупреждават, че лекарството е противопоказано по време на бременност. Но понякога и само по решение на лекар могат да се приемат лекарства във 2-ри и 3-ти триместър.

Инструментът ще бъде предписан, ако рискът за живота и здравето на бременната жена и нероденото бебе е по-висок от вероятността от нежелани странични ефекти от лекарството.

Използването на средства трябва да бъде спряно, ако майката кърми бебе. Активното вещество преминава в майчиното мляко и там се намира във висока концентрация. Това може да доведе до депресия на централната нервна система и дори да причини спиране на дишането у бебето. Ако употребата на Zirtek е необходима, кърменето престава и бебето се прехвърля в готови смеси..

Противопоказания и странични ефекти

Zyrtec за алергии не се приема, ако има свръхчувствителност към някакви компоненти на лекарството. Противопоказанията са кърменето, възрастта на детето е до 6 месеца. Относително противопоказание е бременността. С повишено внимание се предписва лекарство за пациенти в напреднала възраст, както и за хора, страдащи от бъбречни патологии. Ако се наблюдава задържане на урина по време на приложение, терапията трябва да се прекрати..

Възможните странични ефекти включват:

  • гадене;
  • запек;
  • сърбеж по кожата, обриви;
  • суха уста
  • главоболие, виене на свят;
  • сънливост.

Едновременният прием на алкохол е силно нежелан. Той няма да повлияе на действието на активното вещество, но може да допринесе за влошаване на страничните ефекти..

С повишено внимание трябва да се прилага при хора с увреждания на гръбначния мозък и хиперплазия на простатата..

Zyrtec обикновено не причинява летаргия, сънливост, нарушено внимание. Но такъв ефект не е изключен при пациенти с индивидуална висока чувствителност към лекарството. Следователно шофьорите и хората, които работят със сложни механизми и устройства, трябва да бъдат възможно най-внимателни..

Ако приемате повече от 50 mg на ден, възниква предозиране. Човек чувства слабост, сънливост, необяснимо усещане за безпокойство, замаяност. Аритмията започва, зениците се разширяват, не се изключва задържане на урина и нарушено изпражнение. Ако дозата е взета преди не повече от час, е необходимо промиване на стомаха. В противен случай тази мярка е неефективна. Необходимо е да се приемат ентеросорбенти (Polysorb, Smecta, Pipolfen, Enterosgel, Polyphepan, активен въглен и др.).

Аналози

В аптеките има лекарства със същия ефект (могат да бъдат под формата на сироп, суспензия, таблетна форма):

Условия за съхранение, цена, отзиви

Zirtek под всякаква форма е подходящ за 5 години. Той трябва да се съхранява при температура, която не надвишава 25 градуса. Необходимо е да скриете лекарството на недостъпно за деца място.

Цената на лекарството може да варира значително, като се вземе предвид региона и политиките на тази мрежа от аптеки. Приблизителната цена на капки от 10 ml е 320-400 рубли. Таблетки №7 ще струват 180-250 рубли.

Лекарите отбелязват високата ефективност на Zirtek и факта, че той може да се дава на бебета от шест месеца. Пациентите говорят за бързо подобряване на благосъстоянието. Не всеки харесва вкуса на капки, но може да се маскира с вода или мляко..

Трябва да се помни, че Zyrtec, като всяко лекарство, може да провокира нежелани странични ефекти. Затова при приемането му е необходимо стриктно спазване на дозировката и съобразяване с всички медицински препоръки.