Цетиризин - инструкции за употреба, прегледи, аналози и форми за освобождаване (10 mg таблетки, капки, сироп) на лекарството за лечение на уртикария, сенна хрема и други прояви на алергии при възрастни, деца и бременност. композиция

Анализи

В тази статия можете да прочетете инструкциите за употреба на лекарството Цетиризин. Предоставя обратна връзка от посетителите на сайта - потребители на това лекарство, както и мненията на медицински специалисти относно употребата на Цетиризин в практиката им. Голяма молба е активно да добавите вашите отзиви за лекарството: лекарството помогнало или не помогнало да се отървете от болестта, какви усложнения и странични ефекти са наблюдавани, вероятно не са обявени от производителя в пояснението. Аналози на цетиризин в присъствието на налични структурни аналози. Използвайте за лечение на уртикария, сенна хрема и други прояви на алергии при възрастни, деца, както и по време на бременност и кърмене. Съставът на лекарството.

Цетиризинът е конкурентен хистаминов антагонист, метаболит на хидроксизин, блокира Н1-хистаминовите рецептори. Той предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутичен и антиексудативен ефект. Той засяга ранния стадий на алергичните реакции, ограничава отделянето на възпалителни медиатори в късния стадий на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазма на гладката мускулатура.

Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария).

Почти няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти. В терапевтичните дози практически не предизвиква седативен ефект. Началото на действие след еднократна доза 10 mg цетиризин - след 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите), продължава повече от 24 часа. На фона на курсовото лечение толерантността към антихистаминовото действие на цетиризин не се развива. След прекратяване на лечението ефектът продължава до 3 дни.

композиция

Цетиризин дихидрохлорид + помощни вещества.

Фармакокинетика

Бързо се абсорбира от храносмилателния тракт. Храната не влияе на степента на абсорбция (AUC), но удължава времето за достигане на Cmax с 1 час и намалява стойността на Cmax с 23%. В малки количества се метаболизира в черния дроб чрез O-деалкилиране, за да се образува фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокери на Н1-хистаминовите рецептори, метаболизирани в черния дроб от цитохромната система P450). Не се натрупва. 2/3 от лекарството се екскретира непроменено от бъбреците и около 10% през червата. Прониква в кърмата.

Показания

  • сезонен и многогодишен алергичен ринит и конюнктивит (сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия);
  • уртикария (включително хронична идиопатична уртикария);
  • сенна хрема (сенна хрема);
  • сърбеж
  • ангиоедем (оток на Quincke);
  • сърбежни алергични дерматози (включително атопичен дерматит, невродерматит).

Форми за освобождаване

10 mg филмирани таблетки.

Капки за перорално приложение.

Инструкции за употреба и дозировка

Препоръчва се на възрастни и юноши над 12 години да приемат 10 mg (1 таблетка) цетиризин, за предпочитане вечер.

Деца на възраст от 6 до 12 години и с тегло под 30 кг, 5 mg (1/2 таблетка) вечер; с телесно тегло над 30 кг - 10 mg (1 таблетка) вечер. Възможно е да приемате 5 mg (1/2 таблетка) 2 пъти на ден (сутрин и вечер).

Препоръчва се възрастни и юноши над 12 години да приемат 10 mg (10 лъжички) цетиризин, за предпочитане вечер.

Деца на възраст от 2 до 12 години и с тегло под 30 кг се предписват 5 ml (1 лъжичка); с телесно тегло над 30 кг - 10 мл (2 лъжички) вечер. Възможно е да приемате 5 ml (1 лъжичка) 2 пъти на ден (сутрин и вечер).

Препоръчва се възрастни и юноши над 12 години да приемат 10 mg (20 капки) цетиризин, за предпочитане вечер.

За деца на възраст 1-2 години лекарството се предписва 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден; на възраст 2-6 години - 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден (сутрин и вечер) или 5 mg (10 капки) вечер; на възраст от 6-12 години - 5 mg (10 капки) 2 пъти на ден (сутрин и вечер) или 10 mg (20 капки) вечер.

Пациентите с бъбречна недостатъчност трябва да намалят препоръчителната доза с 2 пъти.

В случай на нарушена функция на черния дроб, дозата трябва да се подбира индивидуално, особено внимателно - с едновременна бъбречна недостатъчност.

Възрастните хора с нормална бъбречна функция не изискват корекция на дозата.

При сезонен алергичен ринит продължителността на терапията за възрастни обикновено е от 3 до 6 седмици, а при краткосрочно излагане на алерген, приложението в рамките на 1 седмица е достатъчно. Продължителността на терапията за деца над 6 години е от 2 до 4 седмици, а при краткосрочно излагане на алерген, приложението в рамките на 1 седмица е достатъчно.

Таблетките се приемат перорално, независимо от храненето, без дъвчене и пиене с достатъчно количество течност, за предпочитане вечер.

Страничен ефект

  • суха уста
  • диспепсия;
  • главоболие;
  • сънливост;
  • умора
  • виене на свят;
  • възбуждане;
  • мигрена;
  • кожен обрив;
  • ангиоедем;
  • уртикария;
  • сърбяща кожа.

Противопоказания

  • тежко бъбречно заболяване;
  • бременност;
  • кърмене (кърмене);
  • свръхчувствителност към лекарството.

Бременност и кърмене

Лекарството е противопоказано при бременност. Ако е необходимо, назначаването на лекарството по време на лактация трябва да вземе решение за прекратяване на кърменето.

Употреба при пациенти в напреднала възраст

Използвайте с повишено внимание при пациенти в напреднала възраст.

Употреба при деца

Лекарството под формата на капки за перорално приложение е предназначено за деца над 1 година.

Препаратът за сироп е предназначен за деца над 2 години.

Лекарството под формата на таблетки е предназначено за деца на възраст над 6 години.

специални инструкции

Едновременната употреба на лекарства, които потискат централната нервна система, не се препоръчва..

На фона на употребата на лекарството не трябва да се използва етанол (алкохол).

Когато предписвате лекарството на пациенти със захарен диабет, трябва да се има предвид, че 1 таблетка съответства на по-малко от 0,01 XE, 10 ml сироп (2 лъжички) съдържа 3,15 g сорбитол (800 mg фруктоза), което съответства на 0,026 XE.

Поради съдържанието на глицерол, пропилен гликол, метил 4-хидроксибензоат, пропил 4-хидроксибензоат в сиропа, главоболие, нарушения на стомашно-чревния тракт, бронхоспазъм, уртикария са възможни при прием на лекарството във високи дози.

Влияние върху способността за управление на превозни средства и механизмите за управление

По време на периода на употреба на лекарството е необходимо да се въздържате от участие в потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация на вниманието и скорост на психомоторните реакции.

Взаимодействие с лекарства

Не е установено клинично значимо взаимодействие на цетиризин с други лекарства.

Съвместната употреба с теофилин (в доза 400 mg на ден) води до намаляване на общия клирънс на цетиризин (кинетиката на теофилина не се променя).

Аналози на лекарството Цетиризин

Структурни аналози на активното вещество:

  • Alerza;
  • Allertec;
  • Zincet;
  • Zirtek;
  • Zodak
  • Letizen;
  • Parlazine;
  • Цетиризин Хексал;
  • Тетиризин Тева;
  • Цетиризин дихидрохлорид;
  • Cetirinax;
  • Cetrin.

Аналози за терапевтичния ефект (лекарства за лечение на уртикария):

  • Allerfex;
  • Asmoval 10;
  • Астемизол;
  • Burlicort
  • Веро Лоратадин;
  • Хидрокортизон;
  • Histaglobin;
  • Histalong;
  • Histafen;
  • Decortin;
  • дексаметазон;
  • Zadit;
  • Zirtek;
  • Zodak
  • Калциев хлорид;
  • Kenacort
  • Kestin
  • Clargotil;
  • Claridol;
  • Clarisens;
  • Claritin;
  • Clarifer;
  • Clarotadine;
  • клемастин;
  • Xizal;
  • Lomilan;
  • Loratadine;
  • Lordestine;
  • Lorinden;
  • Mibiron;
  • Nobrassite;
  • Oxycort;
  • Parlazine;
  • преднизон;
  • Primalan;
  • Rivtagil;
  • Synoderm;
  • Soventol;
  • Suprastin;
  • Suprastinex;
  • Tavegil;
  • Telfast;
  • Tirlor;
  • Tranexam;
  • Trexil;
  • Fenistil;
  • Fenkarol;
  • Fortecortin;
  • Хилак форте;
  • Celeston;
  • Cetirinax;
  • Tsetrin;
  • Erolin.

Цетиризин - отзиви, цена, аналози, форма на освобождаване

За лечение на сезонни алергии, както и на хронична уртикария се препоръчва да се даде предпочитание на лекарства с насочен ефект върху симптомите на алергия, с дълготраен ефект и минимум странични ефекти (при същата уртикария, лечението може да достигне до пет до шест седмици). Алерголозите съветват да се обърне внимание на Цетиризин под формата на таблетки и капки - лекарството се понася добре от организма, не предизвиква неблагоприятни ефекти върху организма и не провокира синдром на отнемане.

Описание на лекарството

Лекарството, като блокер на Н1 рецепторите, има добър антиалергичен ефект, като нежно въздейства върху тялото. Помага за премахване на симптомите на алергия под формата на сърбеж, подуване, обриви. Предимството на лекарството:

  • намалена пропускливост на капилярите;
  • мускулна релаксация чрез намаляване на техния спазъм;
  • елиминиране на реакциите върху кожата (особено при уртикария);
  • намалена активност на бронхите по време на астматично обостряне при пациенти.

Употребата на цетиризин влияе деликатно на организма, без да има хипнотичен и седативен ефект. Активното вещество започва да действа в рамките на час след приема на дозата, максималната концентрация на цетиризин дихидрохлорид се наблюдава в системната циркулация от четири до пет часа след употребата на лекарството, продължителността на антиалергичния ефект не надвишава 24 часа.

Ако терапията продължава повече от пет дни, кумулативният ефект продължава през следващите три дни след лечението. Употребата на цетиризин таблетки в съответствие с инструкциите в съответствие с дозировката и препоръките на лекуващия лекар напълно елиминира ефекта от отмяната на лекарството (т.е. синдром на пристрастяване).

Има добра абсорбция в клетките и тъканите, максималната концентрация в системната циркулация се определя чрез кръвен тест в рамките на час след прилагане. Метаболизмът се извършва в черния дроб с превръщане в неактивен метаболит. По-голямата част от активното вещество се екскретира през бъбреците с урина, малко количество - през ректума. Периодът на пълна екскреция от бъбреците е 90-96 часа.

Форми за освобождаване

Активното вещество е цетиризин хидрохлорид в доза 10 милиграма на таблетка или един милилитър капки.

Форми на освобождаване Цетиризин капки и таблетки, които съдържат същото количество активно вещество. Името на течния разтвор е Cetirizine Hexal, таблетна форма - Cetirizine Teva.

Показания за употреба

Лечението с цетиризин трябва да се провежда само след съгласуване с лекуващия лекар, който въз основа на идентифицираните симптоми, наличието на хронични заболявания и тежестта на състоянието на пациента, ще избере най-оптималния вариант. Цетиризин се препоръчва за употреба, ако пациентът развие:

  • алергичен ринит, който се проявява сезонно или се появява периодично през цялата година;
  • алергичен конюнктивит;
  • уртикария в острия си или хроничен стадий (лекарството се използва добре за продължителна терапия при хроничен ход на уртикария;
  • невродермит;
  • дерматит (атопичен, алергичен, хранителен и др.), придружен от сърбеж.

Инструкции за употреба

Как се прилагат капки

Цетиризин в капки се предписва при лечение на алергии при деца над една година и възрастни. Оптималното време за приемане на лекарството е вечерното време.

  • деца (от 12 години) и възрастни приемат 20 капки лекарство в една доза;
  • препоръчителната доза за деца от 2 до 6 години - 10 капки;
  • от една година до две години - 5 капки.

При бъбречна недостатъчност дозировката трябва да бъде намалена точно два пъти от първоначалната. При пациенти на възраст над шестдесет години дозата не е необходимо да се коригира. В случай на чернодробна недостатъчност дозировката на лекарството трябва да се избира изключително индивидуално и само от лекар!

Продължителността на лечението варира от една до шест седмици. Например, при алергичен конюнктивит и ринит терапията може да продължи до шест седмици, ако растенията цъфтят бързо и симптомите изчезнат преди период от шест седмици, можете да се ограничите до терапевтично лечение за една до две седмици.

Препоръки за употреба на таблетки

Използването на цетиризин таблетки се основава на следните принципи. Таблетката не трябва да се дъвче с вода. Оптимално е да го приемате преди лягане поради възможната вероятност от седативен ефект.

Принцип на дозиране за деца и възрастни:

  • по-възрастни от 12 години - 10 mg (1 таблетка) веднъж дневно;
  • от 6 до 12 години (ако теглото на детето надвишава тридесет килограма) - 10 mg на ден, ако теглото в посочената възраст е по-малко от 30 kg - дозата на лекарството в една доза е 5 mg.

Цетиризин при лечение на уртикария

Лекарството успешно се използва при лечението на уртикария при възрастни и деца. Някои експерти, когато се появят симптоми, характерни за дадено заболяване, препоръчват да се използва Цетиризин или неговите аналози (Zodak, Cetrin и др.), За да го елиминират..

Лекарството има мощен антиалергичен ефект, се отнася до антихистаминови лекарства от второ поколение. Предимството на цетиризин е бърз ефект върху рецепторите, които произвеждат хистамин и провокират симптоми на алергия върху кожата под формата на сърбеж, червени петна и др..

Много е важно ефектът от самото лекарство да е дълъг, повече от 24 часа, а при курс на лечение повече от пет дни терапевтичният ефект продължава 72 часа, което показва кумулативен ефект. Според лекарите цетиризинът е напълно оправдан при лечението на уртикария, която се характеризира с продължителна употреба на лекарството.

Безспорно предимство в сравнение с други лекарства срещу алергии е проникването на активното вещество Цетиризин в горните слоеве на кожата, следователно това лекарство се показва отлично при лечението на симптоми, които се появяват именно в горните слоеве на епидермиса.

Цетиризин е единственото лекарство от групата на антихистамини от второ поколение, използвано за лечение на алергии при бебета от шест месеца.

Колко е. За цената на лекарството

Лекарството се продава без рецепта, така че можете да го купите в абсолютно всяка аптечна мрежа. Цената на Cetirizine Teva (твърда обвивка) варира от 90 до 140 рубли. Можете да закупите генеричен Cetirizine - домашен Cetirizine Vertex, където активното вещество е цетиризин хидрохлорид, струващо от 80 до 120 рубли. Цената за капки цетиризин е от 200 до 260 рубли

Цената на аналозите на Цетиризин е следната:

  • Cetrin се продава на цена от 230 до 270 рубли;
  • Amertil се продава на подобна цена..

Кратък преглед на аналозите

Поради високата популярност и уместност при пациенти при лечение на сезонни и хронични алергични прояви, цетиризин може да бъде заменен с аналози, базирани на абсолютно същото активно вещество - цетиризин дихидрохлорид. Най-популярните аналози, предлагани на цена, са Zirtek, Zodak, Parlazin, Tsetrin.

Противопоказания

Антиалергични лекарства, които са блокери на Н1 рецепторите, са разрешени на ограничена категория пациенти. Преди да започнете лечение с Цетиризин е задължително да се консултирате с лекар. Само специалист ще може точно да определи дали това лекарство е подходящо за лечение на алергии или не..

Инструкциите казват, че таблетките и капки цетиризин ще бъдат противопоказани при лечение на хора:

  • под шест години (не се препоръчва лекарството да е под формата на таблетки, на капки е разрешено);
  • с индивидуална непоносимост към цетиризин дихидрохлорид или свързващи вещества;
  • по време на бременност;
  • с хронична бъбречна недостатъчност или обостряне на бъбречно заболяване по време на развитието на алергия;
  • с непоносимост към глюкоза;
  • дефицит на лактаза.

При пациенти с бъбречна или чернодробна недостатъчност употребата на Цетиризин е разрешена само под наблюдението на специалист - ако здравето и благополучието на жизненоважните органи се влошат, терапевтичният курс трябва незабавно да бъде спрян, за да се избегне развитието на нежелани странични ефекти и недостатъчност на вътрешните органи.

Употребата на лекарството в напреднала възраст също трябва да се извършва внимателно, следвайки инструкциите и следвайки препоръките на специалист.

По време на лечението трябва да се откаже от управлението на превозни средства, сложни механизми, да продължи работата с изискваща максимална концентрация.

Странични ефекти

Важно е лечението да се ръководи от инструкциите за употреба на цетиризин. Обикновено лекарството се понася добре от организма, не предизвиква странични ефекти, които биха могли да послужат като причина за отказ от лекарството. Обикновено нежеланите прояви възникват в резултат на индивидуални характеристики на организма и се изразяват под формата на диария, епигастрална болка, свръхвъзбуждане, астения, обриви по кожата.

Прегледи на лекарства

Анджелина Марук:

Отлично лекарство при лечението на уртикария. Заболяването е коварно и ми достави много дискомфорт. Разбира се, едва ли мога напълно да се възстановя от него, но тук мога напълно да премахна симптомите на заболяването - можете веднага след прилагане на първото хапче. В таблетките ми хареса повече лекарството - поне мога да сложа чинията с лекарството в козметичната торбичка и да я взема със себе си при пътувания или командировки. Капките са по-трудни - винаги има риск от счупване на бутилка. Не срещнах странични ефекти. Определено нямаше сънливост или слабост.

Захар Сисоев:

Лекува се с цетиризин алергичен ринит. Инструментът е много добър. Всички симптоми отзвучават бързо. Лекарството започна да действа в рамките на половин час след приложение. Продължителността на действието трае дълго време.

Цетиризин

композиция

В 1 таблетка - цетиризин дихидрохлорид 10 mg. МСС, силициев диоксид, лактоза монохидрат, магнезиев стеарат, като помощни компоненти.

В 1 ml капки - цетиризин дихидрохлорид 10 mg. Бензоена киселина, пропилен гликол, глицерол, вода, натриев ацетат, като помощни вещества.

Освободете формуляра

  • Цетиризин Тева 10 mg таблетки с покритие.
  • Капва Цетиризин Хексал за перорално приложение във флакони от 10 ml или 20 ml.

фармакологичен ефект

Фармакодинамика и фармакокинетика

Фармакодинамика

Н1-хистаминов рецепторен блокер, конкурентен хистаминов антагонист. Елиминира проявите на алергични реакции, имащи антиексудативно и антипрутично действие. Намалява пропускливостта на капилярите, премахва мускулния спазъм и кожната реакция (със студена уртикария). Намалява бронхопулмоналната хиперреактивност при пациенти с астма в отговор на освобождаването на хистамин.

Почти няма антихолинергични и седативни ефекти. Ефектът се наблюдава след 1 час, максималното действие се определя след 4 часа, а продължителността - 24 часа. Действието продължава 3 дни след края на лечението. На фона на лечението не се развива толерантност към действието на лекарството.

Фармакокинетика

Когато се приема перорално, той се абсорбира добре. Сmax се определя в кръвта след 1 ч. Той се свързва с протеини с 93%. Не се натрупва. Метаболизира се до неактивен метаболит, 60% се отделя чрез бъбреците за 96 часа, а малка част от активното вещество (10%) - през червата. T1 / 2 е 7-10 часа. T1 / 2 при деца на 6-12 години - 6 часа. Отбелязва се увеличение на T1 / 2 с нарушена бъбречна и чернодробна функция..

Показания за употреба

Противопоказания

  • свръхчувствителност;
  • възраст до 6 години (за таблетки);
  • бременност;
  • кърмене;
  • тежка бъбречна недостатъчност;
  • малабсорбция на глюкозна галактоза;
  • непоносимост към лактоза.

Предписва се с повишено внимание при тежка бъбречна недостатъчност, в напреднала възраст, докато приемате барбитурати, етанол, опиоидни аналгетици, бензодиазепинови производни. Избягвайте шофирането по време на допускане.

Странични ефекти

Чести нежелани реакции:

Рядко срещани нежелани реакции:

Инструкции за употреба на цетиризин (метод и дозировка)

Капки Цетиризин Хексал, инструкции за употреба

Възрастни и деца от 12-годишна възраст се предписват 20 капки (което съответства на 10 mg), за предпочитане вечер. Деца на 6-12 години - 20 капки вечер, от 2 до 6 години - 10 капки вечер, от 1 до 2 години 5 капки 2 пъти на ден.

Пациентите в напреднала възраст не променят дозата. При бъбречна недостатъчност препоръчителната доза се намалява 2 пъти. При чернодробна недостатъчност дозата се избира индивидуално. Продължителността на лечението на сезонен алергичен ринит е от 3 до 6 седмици. Ако цъфтежът на растенията не е дълъг, а прашецът действа за кратко - една седмица.

Инструкции за употреба Cetirizine Teva

Таблетките се приемат перорално, като цяло, по-добре вечер, предвид седативния ефект. Възрастни и деца от 12-годишна възраст се предписват по 10 mg на ден. Деца на 6-12 години с тегло над 30 kg - 10 mg 1 път на ден, с тегло под 30 kg - 5 mg 1 път на ден.

свръх доза

Предозирането се проявява със сънливост при възрастни, при деца от тревожност и раздразнителност, задържане на урина, запек, сухота в устата, разширени зеници, тахикардия.

Лечението се състои в промиване на стомаха и прилагане на ентеросорбенти. Провежда се симптоматично лечение. Няма противоотрова. Хемодиализата не е ефективна.

взаимодействие

Взаимодействия с циметидин, еритромицин, кетоконазол, диазепам, азитромицин не са открити. Приложението с теофилин води до намаляване на клирънса на цетиризин. Миелотоксичните лекарства повишават хематотоксичността на цетиризин. Трябва да се внимава, когато се използват лекарства, които потискат централната нервна система..

Лекарството усилва ефекта на алкохола, така че приемането му не е допустимо по време на лечение с това лекарство. Употребата на цетиризин трябва да се спре три дни преди тестовете за алергия.

Условия за продажба

Отпуска се без рецепта.

Условия за съхранение

Температура на съхранение до 25 ° C.

Срок на годност

Цетиризин по време на бременност

Официалните инструкции показват, че лекарството е противопоказано при бременност. Това се основава на факта, че не са провеждани правилни проучвания на жени от тази категория, обаче, проучвания върху животни не са установили рискове от неблагоприятни ефекти върху плода (категория на риска за плод B от FDA). Няма и данни за разпределението му с кърма, така че не трябва да се използва по време на кърмене.

Според няколко проучвания на лекарството по отношение на възможността за употреба при бременни жени през първия триместър, той не увеличава броя на вродените дефекти, честотата на спонтанните аборти и преждевременните раждания. Теглото на новородените, чиито майки приемали Цетиризин, не се различаваше..

Ако има нужда от употреба на антиалергични лекарства по време на бременност, тогава, като се имат предвид всички рискове, предимството трябва да се даде на Fenkarol, цетиризин и Loratadine, които е най-добре да не се предписват през първия триместър.

Цетиризинови аналози

Отзиви за Цетиризин

От какво са цетиризин таблетки? Това е антиалергично (антихистаминово) лекарство от второ поколение, което има бързо начало на действие и продължителната му продължителност. Използването на лекарството е оправдано в случаите, когато е необходимо дългосрочно лечение на алергични заболявания: хронична уртикария, целогодишен ринит.

Характерната му особеност е високата му способност да прониква през кожата, поради което е ефективна при кожни прояви на алергии - атопичен дерматит, уртикария, обриви с алергичен произход. От всички лекарства от второ поколение само цетиризин се използва при деца от 6 месеца.

Високият афинитет към хистаминовите Н1 рецептори минимизира страничните ефекти. Според пациентите дори продължителната употреба на лекарството не предизвиква сухота в устата, носа или запек. Редица лекарства от тази група имат кардиотоксичен ефект, а Цетиризин, Ебастин, Лоратадин, Акривастин нямат този ефект..

Отзивите за Cetirizine Hexal са положителни, пациентите отбелязват неговата ефективност и най-важното - разнообразни форми на освобождаване. Родителите отбелязват голяма приемливост за деца на лекарството под формата на капки. В аптеката има голям избор от лекарствени форми със същото активно вещество. Капки цетиризин хидрохлорид се предлагат под имената Zirtek, Zodak, Pralazin и Zerinal, Cetrin, Zincet се произвеждат под формата на сироп, което допълнително разширява възможностите за тяхната употреба. При всичко това лекарството се счита за лекарство със седативен ефект (което не може да се каже за Amertil), което ограничава употребата му.

Цетиризин цена, къде да купя

Можете да закупите това лекарство във всяка аптека. Цената зависи от производителя. Цената на таблетки Цетиризин Тева от 94-137 рубли. За деца формата за освобождаване е по-удобна - капки. Цената на капки Цетиризин Хексал е 223-252 рубли. Същата фармацевтична компания произвежда и таблетна форма.

В аптечната мрежа има и руският Cetirizine Vertex, 20 таблетки от които могат да бъдат закупени за 80 - 116 рубли. Тези лекарства имат активното вещество цетиризан хидрохлорид.

Аптечната мрежа представя препарати, съдържащи цетиризин дихидрохлорид: Cetrin (239-263rub) и Amertil, които нямат седативен ефект.

Капки "Цетиризин" за деца: инструкции за употреба

При лечението на алергични реакции при деца най-често се използват антихистамини от второ поколение, тъй като има по-малка вероятност да причинят странични ефекти и не провокират пристрастяване. Една от тях е руското лекарство "Цетиризин", което се произвежда от компанията "Озон".

За малки пациенти е особено удобно да се използва течната форма на такова лекарство - капки. За да може лекарството да помогне на детето бързо да се отърве от неприятните симптоми или да предотврати алергията, трябва да знаете кога такова лекарство е предписано за деца и в какви дози се използва.

Освободете формуляра

"Цетиризин" в течна форма е бистър разтвор, изсипва се в бутилки от 10 или 20 милилитра. За да не се влоши, бутилката е направена от тъмно стъкло, а за по-лесно дозиране, капакът е направен под формата на капкомер. Самият разтвор обикновено е безцветен, но може да е малко кафеникав. Миризмата на лекарството е характерна, а вкусът на капките е леко сладък, така че повечето деца ги приемат без никакви затруднения.

композиция

Активната съставка "Цетиризин" в капки има същото име и се представя под формата на дихидрохлорид. Количеството му в 1 милилитър от разтвора е 10 mg, а в една капка - около 0,5 mg (съответно в 10 капки, ще бъде 5 mg). Освен това лекарството съдържа пропилен гликол, натриев захарин, оцетна киселина, глицерол и някои други компоненти, които предотвратяват неговото влошаване и ви позволяват да останете течни.

Принцип на работа

"Цетиризин" има способността да блокира хистаминовите рецептори - активното вещество, което се отделя по време на алергични реакции. Свързвайки се с рецепторите вместо това, лекарството предотвратява развитието на алергии или помага за бързо премахване на симптомите му - сърбеж, подуване, обриви, еритема, секреция от носа и т.н..

"Цетиризин" показва добра ефикасност в началния етап на реакция към алерген, когато освобождаването на хистамин току-що е започнало. Капките са не по-малко ефективни в късен етап, тъй като са в състояние да намалят клетъчната миграция и съдовата пропускливост, в резултат на което подуването отшумява и гладките мускули се отпускат.

Терапевтичният ефект след приема на лекарството е доста дълъг - той започва да се проявява приблизително 20 минути след приложение и продължава 24 часа или повече (колкото по-младо е детето, толкова по-кратък е полуживотът на цетиризин). Пристрастявания към такива капки не се отбелязват и след отмяната им ефектът остава още няколко дни.

По-голямата част от лекарствата се отделят от бъбреците, така че бъбречното заболяване може да повлияе на този процес и лекарството често се предписва в по-малки дози..

Показания

Капки от "Цетиризин" се използват за премахване на различни симптоми на алергия, включително кихане, сълзене, сърбеж, обрив, запушване на носа и т.н. Лекарството е в търсенето и ако искате да предотвратите развитието на клинични прояви с висок риск от контакт с алергена, например, по време на периода на цъфтеж на растения с алергия към цветен прашец при дете.

Лекарството се предписва на деца със:

  • алергичен ринит;
  • уртикария;
  • атопичен дерматит;
  • алергичен конюнктивит;
  • Оток на Quincke;
  • силен сърбеж, например, при варицела;
  • лека астма.

От каква възраст се предписват за деца?

Капки от "Цетиризин" са противопоказани при малки пациенти през първите 6 месеца от живота. Дете, по-младо от една година, от шест до дванадесет месеца, е позволено да дава лекарството само по предписание на лекар и под наблюдението на специалист. Ако малък пациент е на 6 години, можете да преминете към прием на хапчета, тъй като често е по-удобно (те имат малък размер, а дневната доза е една таблетка), но ако е необходимо, пациенти на 6-12 години могат да приемат Цетиризин на капки и по-големи тийнейджъри.

Противопоказания

Лекарството не се използва, ако детето има свръхчувствителност към цетиризин или непоносимост към който и да е неактивен компонент на капките. При нарушение на работата на бъбреците лекарството се прилага с повишено внимание, намалявайки дозировката или честотата на капки.

Контролът от лекаря е необходим и при използване на Цетиризин при деца с повишен риск от припадъци, например, ако на малък пациент е диагностицирана епилепсия.

Странични ефекти

И лекарите, и родителите оценяват поносимостта към лекарствата като добра. Понякога "Cetirizine" провокира главоболие, сънливост, сухота в устата, коремна болка, нервна възбуда, диария, хрема и други негативни явления. Ако се появят такива или други странични симптоми, се препоръчва да се откаже от употребата на капки и да се докладва тази реакция на детето към лекарството на лекуващия лекар.

Инструкции за употреба

Лекарството се дава независимо от времето на хранене 1-2 пъти на ден - лекарството се приема в пълна дневна доза вечер или броят на предписаните капки на ден се разделя по равно на две дози. "Цетиризин" може просто да се капне в лъжица и да се остави да погълне детето, измито с вода. Също така е разрешено лекарството да се разрежда с вода, тоест да се пусне нужното количество капки в чаша или лъжица с малко количество течност (обемът му трябва да е такъв, че пациентът да изпие лекарството без проблеми).

За деца, по-малки от година, дневната доза е 2,5 mg цетиризин, което съответства на 5 капки. Дете на възраст 1-6 години се дава по 10 капки на ден, тоест на тази възраст децата трябва да приемат 5 mg от активното вещество дневно. Ако лекарството е предписано на пациент по-възрастен от шест години, тогава обичайната дневна доза е 20 капки, от които детето ще получи 10 mg цетиризин.

Препоръчва се да увеличите дозата или, напротив, да я намалите само след консултация с лекар.

Продължителността на лечението с "Цетиризин" е различна за различните заболявания, така че трябва да се провери и при специалист. При остри алергии медикаментът се приема средно 10-14 дни и ако симптомите са стигнали до края на курса на лечение, предписан от лекаря, лекарството може да бъде отменено по-рано. За превантивни цели могат да се предписват капки за няколко месеца.

Предозиране и съвместимост с други лекарства

Ако детето случайно изпие повече капки, отколкото трябва да бъде възрастта му, това може да доведе до диария, умора, виене на свят, сърбеж, слабост, главоболие и други симптоми. Ако общото състояние се влоши, се препоръчва да се покаже малкият пациент на лекаря, така че той да предпише поддържащо лечение. Що се отнася до комбинацията от "Цетиризин" с други лекарства, производителят не споменава случаи на несъвместимост, следователно, капки могат да се използват с всякакви други лекарства.

Условия за продажба и съхранение

"Цетиризин" на капки е лекарство без рецепта, но преди да го използвате при деца, е необходима консултация с лекар (особено на възраст под 6 години). За бутилка с вместимост 20 мл трябва да платите средно 150-160 рубли. Съхраняването на лекарството у дома се препоръчва на недостъпно за деца място при температури под +25 градуса. Срокът на годност на капките е 3 години..

Отзиви

На употребата на "Цетиризин" при капки при деца те реагират предимно положително. Лекарството се похвали за удобната си форма, приятен вкус и бързо действие. Според родителите приемането на подобно средство помогнало да се отървете от сърбежа, сълзенето, изпускането от носа, кихането и други алергични симптоми сравнително бързо..

Необходимостта да се приема само веднъж на ден също се приписва на ползите от лекарството, тъй като в детството понякога е трудно да се дават лекарства няколко пъти на ден. Сред недостатъците на лекарството обикновено се отбелязва цената му - въпреки че цената на Цетиризин е много по-ниска от тази на чуждестранните капки със същото активно вещество, много родители все още смятат, че тя е висока.

Аналози

Други лекарства могат да бъдат заменени с "Цетиризин", които съдържат същия активен компонент. Сред тях такива лекарства се произвеждат на капки:

В допълнение, "Cetrin" се представя в друга течна форма - сладък сироп, съдържащ 1 mg цетиризин в 1 ml лекарство. Такова лекарство може да се използва при деца над две години..

Много аналози също се произвеждат в таблетки, но те не могат да се дават на пациенти под шест години..

Ако имате нужда от антихистамин с друго активно вещество, Вашият лекар може да Ви предпише Claritin, Suprastinex, Erius, Fenistil, Lomilan, Fenkarol или друго лекарство. Тъй като всяко от тези лекарства има своите противопоказания и възрастови ограничения, трябва да изберете такива аналози за детето само с лекаря.

Ще научите повече за лекарството "Цетиризин", като гледате следното видео.

Цетиризин

Клинична и фармакологична група

Активно вещество

Форма, състав и опаковка за освобождаване

◊ Таблетки, филмирани бели или почти бели, кръгли, двойно изпъкнали; напречно сечение - сърцевината е бяла или почти бяла.

1 таб.
цетиризин дихидрохлорид10 mg

Помощни вещества: микрокристална целулоза, лактоза монохидрат, кросповидон, магнезиев стеарат, колоиден силициев диоксид.

Състав на черупката: [хипромелоза, талк, титанов диоксид, макрогол 4000] или [суха обвивка от бял филм, съдържаща хипромелоза, талк, титанов диоксид, макрогол 4000].

10 броя. - блистерни опаковки (1) - опаковки от картон.
10 броя. - блистерни опаковки (2) - опаковки от картон.
10 броя. - блистерни опаковки (3) - опаковки от картон.

фармакологичен ефект

Конкурентен хистаминов антагонист, метаболит на хидроксизин, блокира Н1 хистаминовите рецептори. Той предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутичен и антиексудативен ефект. Той засяга ранния стадий на алергичните реакции, ограничава отделянето на възпалителни медиатори в късния стадий на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазма на гладката мускулатура.

Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария).

Почти няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти. В терапевтичните дози практически не предизвиква седативен ефект. Началото на действие след еднократна доза 10 mg цетиризин - след 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите), продължава повече от 24 часа. На фона на курсовото лечение толерантността към антихистаминовото действие на цетиризин не се развива. След прекратяване на лечението ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика

Бързо се абсорбира от стомашно-чревния тракт, времето за достигане на C max след орално приложение е 1 час. Храната не влияе върху пълнотата на абсорбцията (AUC), но удължава времето за достигане на C max с 1 час и намалява стойността на C max с 23%. Когато се приема в доза 10 mg 1 път / ден в продължение на 10 дни, равновесната плазмена концентрация е 310 ng / ml и се наблюдава 0,5-1,5 часа след приложението. Комуникацията с плазмените протеини е 93% и не се променя при концентрация на цетиризин в диапазона от 25-1000 ng / ml. Фармакокинетичните параметри на цетиризин се променят линейно, когато се прилага в доза 5-60 mg. V d - 0,5 л / кг. В малки количества се метаболизира в черния дроб чрез O-деалкилиране, за да се образува фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокери на Н1 хистаминовите рецептори, метаболизирани в черния дроб от цитохромната система P450). Не се натрупва. 2/3 от лекарството се екскретира непроменен чрез бъбреците, а около 10% - през червата.

Системен клирънс - 53 ml / min. T 1/2 при възрастни - 7-10 часа, при деца 6-12 години - 6 часа, при деца 2-6 години - 5 часа, при деца от 6 месеца до 2 години - 3 часа. При пациенти в напреднала възраст, T 1 / 2 се увеличава с 50%, системният клирънс намалява с 40% (намалена бъбречна функция).

При пациенти с нарушена бъбречна функция (креатининов клирънс под 40 ml / min) клирънсът на лекарството намалява и T 1/2 се удължава (например при пациенти на хемодиализа, общият клирънс намалява с 70% и възлиза на 0,3 ml / min / kg, т.е. и T 1/2 се удължава 3 пъти), което изисква съответна промяна в режима на дозиране.

Пациентите с хронични чернодробни заболявания (хепатоцелуларна, холестатична или билиарна цироза) имат удължаване на T 1/2 с 50% и намаление на общия клирънс с 40% (корекция на режима на дозиране се изисква само при едновременно намаляване на скоростта на гломерулна филтрация). Прониква в кърмата.

Показания

  • сезонен и многогодишен алергичен ринит и конюнктивит (сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия);
  • уртикария (включително хронична идиопатична уртикария);
  • сенна хрема (сенна хрема);
  • сърбеж
  • ангиоедем (оток на Quincke);
  • сърбящи алергични дерматози.

Противопоказания

  • намалена бъбречна функция (креатининов клирънс 30-49 ml / min);
  • хронична бъбречна недостатъчност;
  • деца под 6 години;
  • бременност;
  • период на кърмене;
  • свръхчувствителност към цетиризин, други компоненти на лекарството, хидроксизин.

Предпазни мерки: напреднала възраст (възможно намалена гломерулна филтрация).

дозиране

Вътре, независимо от приема на храна, без дъвчене и пиене на много течности, за предпочитане вечер.

Възрастни и деца над 6 години (с телесно тегло над 30 кг) - 1 табл. 1 път / ден.

Странични ефекти

Лекарството обикновено се понася добре. Страничните ефекти са редки и преходни..

От храносмилателната система: сухота в устата, диспепсия.

От нервната система: замаяност, главоболие, сънливост, умора, възбуда, мигрена.

Алергични реакции: ангиоедем, кожни обриви, сърбеж, уртикария.

свръх доза

Симптоми (при прием на еднократна доза от 50 mg): сухота в устата, сънливост, задържане на урина, запек, безпокойство, повишена раздразнителност.

Лечение: стомашна промивка, симптоматична терапия. Не е установен специфичен антидот. Хемодиализата е неефективна.

Взаимодействие с лекарства

Съвместната употреба с теофилин (400 mg / ден) води до намаляване на общия клирънс на цетиризин (кинетиката на теофилина не се променя).

Миелотоксичните лекарства повишават хематоксичността на лекарството.

Не са открити клинично значими взаимодействия с други лекарства (псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизид).

специални инструкции

Не се препоръчва едновременната употреба с алкохол и наркотици, потискащи централната нервна система..

Влияние върху способността за управление на превозни средства и механизмите за управление:

По време на периода на лечение е необходимо да се въздържате от участие в потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация на вниманието и скорост на психомоторните реакции. Над доза от 10 mg / ден способността за бързо реагиране може да се влоши..

Бременност и кърмене

Употребата на лекарството по време на бременност не се препоръчва. защото цетиризин преминава в майчиното мляко, той не се предписва по време на лактация.

Използване в детството

Деца над 6 години (с телесно тегло над 30 кг) - 1 табл. 1 път / ден.

Противопоказан при деца под 6 години.

В случай на нарушена бъбречна функция

  • намалена бъбречна функция (креатининов клирънс 30-49 ml / min);
  • хронична бъбречна недостатъчност.

Медикаменти> Цетиризин (таблетки)

Цетиризин е антиалергично лекарство, чийто антихистаминов ефект се дължи на блокирането на специални хистаминови рецептори (Н1), разположени в гладките мускули на дихателната система и стените на кръвоносните съдове. След приема на това лекарство терапевтичният ефект се проявява в рамките на един час и продължава един ден.

Показания за употреба: алергичен ринит, алергичен конюнктивит, сенна хрема, уртикария, екзема, ангиоедем, сърбеж, комплексно лечение на бронхиална астма.

Противопоказания: свръхчувствителност към лекарството, периодът на очакване на детето и кърмене, възраст на децата (няма опит от употребата на лекарството при бебета до 2 години).

За възрастни това лекарство се предписва по 1 таблетка (10 mg) на ден или половин таблетка (5 mg) 2 пъти на ден, за деца на 6-12 години - половин таблетка (5 mg) веднъж на ден или 2 пъти, ако детето е по-тежко от 30 килограма За малки деца се препоръчва използването на средства с цетиризин хидрохлорид под формата на сироп или капки. Таблетките трябва да се приемат между храненията с вода и е препоръчително да избирате по едно удобно време за това всеки ден..

Цетиризин трябва да се използва с повишено внимание при пациенти в напреднала възраст и пациенти с бъбречна недостатъчност. При лечението на такива пациенти е необходимо подходящо коригиране на дозата..

Сред страничните ефекти на това антиалергично лекарство по-често се развиват умора, сънливост, сухота в устата, главоболие и по-рядко алергични реакции, храносмилателни разстройства и възбуда. В случай на предозиране (възниква при единична доза над 5 таблетки) се появява внезапна сънливост, сухота в устата, безпокойство, раздразнителност, запек, задържане на урина. Лечението на това състояние е симптоматично.

Когато приемате Цетиризин, дори в нормални терапевтични дози, предписани от лекар, човек може да изглежда сънлив, следователно лекарството трябва да се използва с повишено внимание от шофьори, оператори на сложни механизми.

Не можете да приемате успокоителни, теофилин или да пиете алкохол с това лекарство.

Аналози: Tsetrin, Zodak, Zirtek, Tsetrinal, Amertil, Allertek.

Цетиризин

Цетиризин - антиалергичен агент на блокера на Н1-хистаминовия рецептор
Цетиризин е конкурентен хистаминов антагонист, метаболит на хидроксизин, блокер на Н1-хистаминовите рецептори. Инхибира вазоактивен чревен пептид (VIP), вещество Р, невропептиди, участващи в развитието на алергична реакция. Той предотвратява развитието и улеснява хода на алергичните реакции, има антипрутичен и антиексудативен ефект. Той засяга ранния стадий на алергичните реакции, ограничава отделянето на възпалителни медиатори в "късния" етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазма на гладката мускулатура.
Елиминира кожната реакция на въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека астма. Почти няма антихолинергични и антисеротонинергични ефекти. В терапевтичните дози практически не предизвиква седативен ефект. Терапевтичният ефект се развива 2 часа след приложение, като достига максимум след 4 часа и продължава повече от 24 ч. На фона на курса на лечение не се развива толерантност към антихистаминовото действие на цетиризин. След прекратяване на лечението ефектът продължава до 3 дни.
Фармакокинетика
Засмукване. След перорално приложение той се абсорбира бързо. Максималната плазмена концентрация (Cmax) се достига след 1 час. Приемът на лекарството с храна не влияе на количеството на абсорбция, но скоростта на абсорбция намалява леко (времето за достигане на Cmax нараства с 1 час).
Разпределение. Цетиризин се свързва с плазмените протеини с 93%. Обем на разпределение (Vd) - 0,5 l / kg. Екскретира се в кърмата. Не се натрупва.
Метаболизма. В малки количества той се метаболизира с образуването на фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокери на Н1-хистаминовите рецептори, метаболизирани в черния дроб с участието на изоензимната система на цитохром Р450).
Разплод. 60% от лекарството се екскретира непроменено от бъбреците в рамките на 96 часа, а около 10% се екскретира през червата. Периодът на полуразпад (T1 / 2) е 7-10 часа, той практически не се отстранява по време на хемодиализа.
Фармакокинетика в специални клинични случаи. T1 / 2 деца на възраст 6-12 години - 6 часа. При пациенти с нарушена бъбречна или чернодробна функция екскрецията на лекарството се забавя и Т1 / 2 се увеличава.

Показания за употреба:
Цетиризин се препоръчва за възрастни и деца над 12 години: симптоматично лечение на сезонен и целогодишен алергичен ринит със съпътстващ алергичен конюнктивит; хронична идиопатична уртикария.
Цетиризин се препоръчва за деца на възраст от 6 до 12 години: симптоматично лечение на сезонен и целогодишен алергичен ринит; хронична идиопатична уртикария.

Начин на приложение:
Вътре. Цетиризин таблетки се поглъщат напълно, без дъвчене, с малко количество вода, за предпочитане вечер.
Възрастни, деца над 12 години и с тегло над 30 кг
10 mg (1 таблетка) веднъж дневно.
Деца на 6-12 години
С телесно тегло над 30 кг. 10 mg веднъж на ден или 5 mg (1/2 таблетка) 2 пъти на ден (сутрин и вечер).
С телесно тегло по-малко от 30 кг. 5 mg (1/2 таблетка) веднъж дневно.
При пациенти с бъбречна недостатъчност корекцията на дозата зависи от стойността на QC и е представена в таблицата:

Странични ефекти:
Честотата на нежеланите реакции се класифицира според препоръките на Световната здравна организация: много често - поне 10%; често - най-малко 1% и по-малко от 10%; рядко - не по-малко от 0,1% и по-малко от 1%; рядко - не по-малко от 0,01% и по-малко от 0,1%; много рядко - по-малко от 0,01%, включително изолирани случаи.
От страна на кръвта и лимфната система: много рядко - тромбоцитопения.
От имунната система: рядко - реакция на свръхчувствителност; много рядко - анафилактичен шок.
От нервната система: рядко - парестезия, възбуда; рядко - конвулсии, нарушения в движението, агресия, объркване, депресия, халюцинации, безсъние; много рядко - нарушение на вкуса, припадък.
От сърдечно-съдовата система: рядко - тахикардия, сърцебиене.
От страна на органа на зрението: много рядко - нарушения в акомодацията, замъглено зрение, окулогична криза.
От стомашно-чревния тракт: рядко - диария.
От страна на черния дроб и жлъчните пътища: рядко - повишена активност на „чернодробните“ трансаминази, алкална фосфатаза, γ-глутамил трансфераза; много рядко - хепатит.
От кожата и подкожните тъкани: рядко - сърбеж, обрив; рядко - уртикария; много рядко - ангиоедем, мултиформен еритем.
От страна на бъбреците и пикочните пътища: много рядко - дизурия, инконтиненция на урината, затруднено уриниране.
Други: рядко - астения, дискомфорт; рядко - оток, наддаване на тегло.

Противопоказания:
Противопоказания за употребата на лекарството Цетиризин са: свръхчувствителност към цетиризин, други компоненти на лекарството и пиперазин производни; деца под 6 години; бременност; период на кърмене; бъбречна недостатъчност в краен стадий (креатининов клирънс (CC) под 10 ml / min); пациенти на хемодиализа; непоносимост към лактоза, недостиг на лактаза; синдром на малабсорбция на глюкоза-галактоза.
Предпазни мерки: умерена и тежка хронична бъбречна недостатъчност; възраст над 65 години; едновременна употреба с лекарства, които имат потискащ ефект върху централната нервна система (ЦНС), като барбитурати, опиоидни аналгетици, етанол, бензодиазепинови производни, золпидем и др..

Бременност:
Цетиризинът е противопоказан при бременни жени, защото недостатъчни данни за безопасност и ефикасност.
Няма данни за разпределението на цетиризин с кърма, цетиризин не трябва да се използва по време на кърмене.
Взаимодействие с други лекарства
Няма фармакокинетично взаимодействие с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам и глипизид.
Едновременната употреба с теофилин (400 mg / ден) води до намаляване на общия клирънс на цетиризин (кинетиката на теофилина не се променя).
Миелотоксичните лекарства засилват проявите на хематотоксичност на цетиризин.
Употребата на цетиризин трябва да се спре три дни преди алергични тестове.
Препоръчва се предпазливост, докато използвате лекарства, които имат потискащ ефект върху централната нервна система..

Предозиране:
Симптоми на предозиране на Цетиризин: сънливост, тревожност, повишена раздразнителност, задържане на урина, сухота в устата, запек, мидриаза, тахикардия.
Метод на лечение: отнемане на лекарства, промиване на стомаха, прием на активен въглен, симптоматична терапия.

Условия за съхранение:
Съхранявайте при температура, която не надвишава 25 ° C, на тъмно място.
Да се ​​пази извън обсега на деца.

Формуляр за освобождаване:
Цетиризин - 10 mg филмирани таблетки.
10 таблетки на блистер алуминиево фолио / PVC / PVDC.
1, 2 или 3 блистера се поставят в картонена кутия заедно с инструкции за употреба.

Състав:
1 таблетка Цетиризин съдържа активното вещество цетиризин дихидрохлорид 10.00 mg.
Помощни вещества: микрокристална целулоза 40,00 mg, лактоза монохидрат 63,50 mg, колоиден силициев диоксид 0,50 mg, магнезиев стеарат 1,00 mg.
Shell Opadry OY-GM-28900 бял: хипромелоза (E464) 0,94 mg, полидекстроза 0,94 mg, титанов диоксид (E171) 0,94 mg, макрогол-4000 0,18 mg.

Допълнително:
Трябва да се внимава по време на употребата на лекарството Цетиризин поради възможното развитие на нежелани реакции, които могат да повлияят неблагоприятно върху способността за управление на превозни средства и извършване на потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация на вниманието и скорост на психомоторните реакции.
При някои пациенти дългосрочното лечение с Cetirizine-Teva може да увеличи риска от разпад на зъбите поради сухота в устата. Поради тази причина е необходима щателна хигиена на устната кухина по време на лечението с лекарството..
Цетиризин-Тева се използва с повишено внимание при пациенти с умерена до тежка хронична бъбречна недостатъчност, при пациенти в напреднала възраст (възможно е намаляване на гломерулната филтрация).
Лекарството Цетиризин-Тева може да засили ефектите на алкохола, затова се препоръчва да се въздържате от употребата на алкохол, докато използвате лекарството. За пациенти с наследствена непоносимост към галактоза, дефицит на лактаза и нарушена абсорбция на глюкоза-галактоза, лекарството Цетиризин-Тева е противопоказано.